OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Fenícia

Úvod

Staroveká Fenícia sa nachádzala na úzkom pruhu pobrežnej krajiny pri západných svahoch Libanonského pohoria severne od Palestíny. Krajinu rozdelovali hornaté výbežky. Najdôležitejšími obchodnými a prístavnými mestami boli Tyros, Sidon, Berytos, Gudel a Arvad. Fenícia patrila od roku 63 pred Kr. k rímskej kolónii Sýria. Fenícke mestá žili samostatným životom politicky a kultúrne, mali aj svoj panteón a svojho božského ochráncu (hlavným bohom bol Baal Hammon). V prvom tisícročí pred Kr. sa dostali do západného Stredomoria a ako dokladá Biblia, v dobe kráľa Šalamúna nadviazali trvalé styky s Taršišom, mestom, ktoré ležalo neďaleko dnešného Cádizu.

Feníčania boli semitským kmeňom, ktorého členovia sa pre nedostatok možnosti iného spôsobu obživy venovali obchodu a stali sa prvým moreplaveckým národom sveta. Ovládali dobre tiež rôzne remeslá a svoje výrobky vyvážali do sveta. Boli to predmety hrnčiarské, z kovu, zo skla, ktoré vraj vynaliezli, bavlnené odevy a jemne farebné látky. Títo skúsení moreplavci si strážili monopol na výrobu purpurovej farby. Vzhľadom k silnej babylonskej konkurencii na východe hľadali odbyt na západe a plavili sa až k Gibraltarskej úžine, dokonca vraj oboplávali Afriku a dostali sa až do Británie. Doba ich rozmachu trvala asi od roku 1 200 do roku 900 pred Kr., v tej dobe boli pomerne samostatní. Stále sa však museli brániť proti Egypťanom, Asýrčanom a Babylónčanom

Fenícia je tiež nazývaná Foiníkia, čo v gréčtine znamená purpurová farba. Latinsky znie názov kmeňa Púni. Táto civilizácia patrila po dlhú dobu medzi najvyspelejšie časti stredomorského sveta. Feníčanom patrí jedinečná zásluha o kultúru ľudstva tým, že vynašli hláskové písmo. Vzniklo z prevzatých hieroglyfických znakov a malo 22 písmen. Od Feníčanov sa naučili písať Izraeliti a Gréci, od nich Etruskovia a ich prostredníctvom Rimania. Ako prví prišli s myšlienkou vytvoriť zo zlata a striebra peniaze.

Mapa Fenicie    Fenicia lode    Obchodnici z Fenicie

                    Mapa Fenície                                         Fenícka loď                                  Obchodníci z Fenície

Dejiny Fenície

Pôvod a rané dejiny Fenície

Dlhé roky bol pôvod Feníčanov opradený mýtmi a neexistoval na to v podstate žiadny jednotný názor. Až objavy posledných cca. 30 rokov vnášajú do tejto otázky trochu viac svetla. V súčasnosti túto otázku riešia štyri teórie:

  • Najstaršia z nich pochádza od Herodota, podľa ktorého boli Feníčania pôvodne obyvateľmi pobrežia Perzského zálivu, ktorí sa po rokoch putovania usadili v Levante (územie na dnešnom Blízkom východe).
  • Podľa druhej národ Feníčanov vznikol z Kanaáncov, ktorí obývali oblasť medzi Malou Áziou a Egyptom.
  • Tretia tvrdí, že okolo roku 2 100 pred Kr. boli existujucé mestá dobyté tzv. morskými národmi, etnikom nejasného pôvodu, ktoré v tej dobe nájazdami z mora ohrozovalo pobrežie od Sýrie po Egypt. Zmiešaním dobyvateľov a pôvodných obyvateľov tak mali vzniknúť Feníčania.
  • Podľa poslednej teórie, ktorá je v akademických kruhoch najuznávanejšia, existovali fenícke mestá už pred útokom morských národov a vo svojej nezmenenej podobe zotrvala. Morské národy podľa tejto teórie porazili, podrobili a následne splynuli s okolitými národmi, čo nepodrobených Feníčanov od ich susedov odlišilo.